JANEK
Wiceprezes Fundacji, student prawa i filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, pasjonat sztuki filmowej
maseczki dla kombatantów
O AKCJI WYNIKAJĄCEJ Z CHĘCI NIESIENIA POMOCY
Obecna sytuacja, z jaką przyszło nam się zmierzyć, jest wyjątkowo ciężka dla osób starszych. Chcąc wspomóc szczególnie te osoby, które walczyły w obronie naszej ojczyzny, w ramach jednego z projektów Fundacja PP przygotowała dla Kombatantów zestawy środków ochrony osobistej: maski FFP3, maski chirurgiczne, żele do dezynfekcji rąk oraz chusteczki do dezynfekcji rąk i powierzchni. Pragniemy tym drobnym gestem podziękować naszym Bohaterom za trud i zmagania, dzięki którym dzisiaj żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce. Przygotowując zestawy, myśleliśmy przede wszystkim o zapewnieniu możliwie jak największego bezpieczeństwa w trudnym dla seniorów czasie pandemii. Jednocześnie wierzymy, że ten pełen napięcia i niepokoju czas wkrótce minie i znowu, w normalnych warunkach, będziemy mogli spotykać się z naszymi Kombatantami i słuchać Ich opowieści, uczyć się Ich odwagi.
Bardzo dziękujemy organizatorom akcji „Obiady dla bohaterów” za możliwość uczestniczenia w tej wyjątkowej inicjatywie rozwożenia ciepłych posiłków naszym Bohaterom, przy okazji przekazując paczki przygotowane przez naszą Fundację.
Zarząd Fundacji
Poniżej publikujemy notatkę prasową organizatorów „Obiadów dla bohaterów”.
Warszawa, 18 listopada 2020 r.
Ruszyła kolejna akcja pod hasłem „Obiady dla bohaterów”. Setki osób, tysiące kilometrów, a wszystko po to, by w okresie pandemii chronić kombatantów, którym zawdzięczamy wolną i niepodległą Polskę. Pierwsza edycja ogólnopolskiej akcji pomocy i wsparcia dla kombatantów rozpoczęła się w połowie marca. W tym czasie do blisko 350 kombatantów w całym kraju, ich rodzin i opiekunów dostarczono ok. 42 000 ciepłych posiłków.
Teraz, dzięki pieniądzom Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, wolontariusze mogli wznowić działania. W akcję ponownie zaangażowali się żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, Wojskowego Centrum Geograficznego, a także funkcjonariusze Służby Więziennej i Służby Granicznej, którzy wspierają wolontariuszy wielu organizacji społecznych.
Wolontariusze Stowarzyszenia Zachowania Pamięci o Armii Krajowej – jako jedni z wielu – skorzystali ze środków finansowych przyznanych przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. To dzięki nim kombatanci są otoczeni szczególną troską. Oprócz ciepłych obiadów do weteranów trafiają także pakiety sanitarne: maseczki, środki dezynfekcyjne oraz zakupy. Wolontariusze starają się wyręczać bohaterów, aby maksymalnie ograniczyć możliwość zarażenia korona wirusem, który dla osób w ich wieku, może być szczególnie niebezpieczny.
„Bardzo cieszę się, że tak wiele organizacji skorzystało z dotacji Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. W tym roku blisko 2 miliony złotych trafiło do organizacji, które codziennie przekazują posiłki i pakiety sanitarne weteranom walk o niepodległość – bohaterom naszej wolności. Cieszymy się z zaangażowania wolontariuszy, którzy dzięki wsparciu państwa polskiego niosą pomoc tym, którzy teraz tej pomocy najbardziej potrzebują” – mówił szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
W trakcie dzisiejszej inauguracji akcji, kombatanci otrzymywali dodatkowe środki do dezynfekcji przygotowane przez Fundację Projekt Patriotyzm.
Dobra współpraca wielu ludzi pozwoliła stworzyć unikalną inicjatywę, która w trosce o zdrowie kombatantów skupiła się na tym, co najważniejsze – ochronie tych, którym zawdzięczamy wolną i niepodległą Polskę.