
MATEUSZ
Prezes Fundacji, organizator Warszawskiego Marszu Rotmistrza Pileckiego, pasjonat sportu
Konferencja pt. Królewskie ceremonie inauguracyjne we wczesnym i pełnym średniowieczu.
Warszawa, 17 kwietnia 2025 r.
W 2025 roku przypada dokładnie 1000. rocznica pierwszej koronacji królewskiej w Polsce – koronacji Bolesława Chrobrego. Z tej okazji w dniach 22–23 kwietnia 2025 r. w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie łączące konferencję naukową z koncertem muzyki średniowiecznej, które pozwolą lepiej zrozumieć rytuały polityczne i symbolikę monarszej inauguracji władzy w średniowiecznej Europie.

Konferencja poświęcona ceremoniom koronacyjnym w średniowiecznej Europie zgromadzi czołowych historyków z prestiżowych uczelni zajmujących się historią polityczną, religijną i liturgiczną. Referaty dotyczyć będą formalizacji rytuałów inauguracji królewskiej, wpływu tradycji karolińskich, angielskich i ottońskich na rozwój ceremoniału oraz znaczenia liturgii w kontekście władzy monarszej. Szczególna uwaga zostanie poświęcona koronacjom w Polsce, na Węgrzech i w Czechach. Konferencja stanowi wyjątkową okazję do wymiany wiedzy między historykami i specjalistami zajmującymi się średniowiecznymi rytuałami władzy.
Kwestia rytu koronacyjnego, liturgii królewskiej i towarzyszącej im muzyki sakralnej należy do jednego z trzech głównych priorytetów projektu Millennium Regni Poloniae 1025 – 2025 – mówi Bogusław Kiernicki, prezes Fundacji Świętego Benedykta.
Wydarzenie to odbywa się w szczególnym momencie – w tysięczną rocznicę pierwszej koronacji królewskiej w Polsce w 1025 roku. Namaszczenie i koronacja Bolesława Chrobrego były kluczowym momentem w historii polskiej monarchii. Konferencja nie tylko rzuci nowe światło na ten doniosły moment, ale także umiejscowi go w szerokim kontekście europejskich tradycji inauguracji władzy królewskiej.
Gość specjalny z uczelni należącej do Ivy League, prof. Cecilia Gaposchkin (Dartmouth College), wygłosi wykład inauguracyjny o koronacjach europejskich w kontekście badań jednego z najwybitniejszych historyków minionego stulecia, urodzonego w Poznaniu, Ernsta H. Kantorowicza.
Organizatorzy zapewniają symultaniczne tłumaczenie wykładów na język polski, dostępne dla wszystkich uczestników.
Eksperci z renomowanych uczelni (np. University of Cambridge, Dartmouth College, University College London, Paris XII) przedstawią niepublikowane dotąd wyniki badań nad rytuałami inauguracji władzy w Europie – dodaje dr Paweł Figurski z Instytutu Sztuki PAN.
Muzycznym punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie koncert zespołu Ensemble Peregrina z Bazylei pod kierownictwem Agnieszki Budzińskiej-Bennett, który specjalizuje się w wykonywaniu muzyki średniowiecznej. Specjalnie przygotowany program zawierać będzie utwory, które mogły towarzyszyć koronacji Bolesława Chrobrego w 1025 roku, w tym zrekonstruowane polskie laudes regiae – po raz pierwszy zaprezentowane w Polsce w takiej formie.
Podczas koncertu zabrzmią utwory muzyczne, które mogły zostać wykonane w czasie koronacji Bolesława Chrobrego w 1025 roku. Posłuchamy m.in. hipnotyzujących “laudes regiae”, które zrekonstruowano specjalnie na tę okazję – mówi dr Paweł Figurski z Instytutu Sztuki PAN.
