MATEUSZ

Prezes Fundacji, organizator Warszawskiego Marszu Rotmistrza Pileckiego, pasjonat sportu

FESTIWAL POLSKIEGO
PATRIOTYZMU 2023

Warszawa, 24 czerwca 2023

Dumni z naszej tożsamości, historii i tradycji dzielimy się doświadczeniami pracy na rzecz Polski, której wyrazem jest nasza działalność społeczna, gospodarcza i kulturalna. Ta sentencja przyświecała zespołowi Fundacji Projekt Patriotyzm w tworzeniu premierowego Festiwalu Polskiego Patriotyzmu, który odbył się w dniu 24 czerwca 2023 roku w budynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Festiwal rozpoczęliśmy od przywitania przybyłych gości i wystąpienia wiceprezesa Fundacji Projekt Patriotyzm. Następnie, odbyła się premiera filmu złożonego z wywiadów z bohaterami naszej wolności – kombatantami, działaczami niepodległościowymi z czasów PRL, a także współczesnymi kustoszami pamięci, którzy podzielili się swoimi inspirującymi historiami, a także opowiedzieli czym dla nich jest patriotyzm. Dzięki temu możemy zobaczyć, że kolejne pokolenia Polaków są w swoistej sztafecie pokoleń, która trwa i dba o nasze Dziedzictwo, któremu na imię Polska (Jan Paweł II).

Podczas Festiwalu mieliśmy również zaszczyt gościć profesora Andrzeja Zybertowicza, który wygłosił wykład pt. Instynkt Strategiczny Polaka. Po prelekcji rozgorzała dyskusja, podczas której wywiązało się wiele interakcji między prelegentem, a uczestnikami kongresu.

Filar I – Historia

Podczas debaty pt. Jakiego modelu patriotyzmu szukać w historii, którego prelegentami byli profesor Patryk Pleskot, Jan Edmund Kowalski i Piotr Mazurek, moderowanego przez Michała Gawriłowa, rozważano różnorodne podejścia do patriotyzmu w kontekście historii naszego kraju.

Filar II – Pamięć i Tożsamość

Podczas debaty pt. Kultura źródłem tożsamości narodowej, którego prelegentami byli Agata Klimczak-Kołakowska, Leszek Zduń, Arkadiusz Gołębiewski oraz Andrzej Dubiel dyskutowano nad rolś kultury w budowaniu narodowej tożsamości. Debatę moderował Tomasz Piejak.

Podczas kongresu nasz partner merytoryczny – Fundacja GPW – zaprezentowała uczestnikom podstawy z inwestowania na giełdzie oraz jej wpływ na gospodarkę Polski. Po prezentacji odbył się quiz z wiedzy ekonomicznej w którym najlepsi zawodnicy, wyłonieni za pomocą interaktywnej platformy, zostali nagrodzeni pakietami przekazanymi przez Fundację GPW.

Podczas Festiwalu Polskiego Patriotyzmu prezentację profilu działalności zaprezentował także Instytut Myśli Schumana, przybliżając postać Roberta Schumana, jego idei oraz celów działalności organizacji opartych o dorobek tej kluczowej postaci w kształtowaniu powojennej Europy.

Filar III – Ekonomia

Podczas debaty pt. Patriotyzm ekonomiczny, którego prelegentami byli Prezes Grupy ARCHE Pan Władysław Mieczysław Grochowski i Członek Zarządu BondSpot S.A. pan Maciej Bombol, dyskutowano o znaczeniu patriotyzmu w gospodarce i znaczeniu dla rozwoju naszego kraju oraz pozycji na świecie. Debata była moderowana przez Dorotę Stangel.

Podczas Festiwalu Polskiego Patriotyzmu prezentację profilu działalności zaprezentował także Instytut Myśli Schumana, przybliżając postać Roberta Schumana, jego idei oraz celów działalności organizacji opartych o dorobek tej kluczowej postaci w kształtowaniu powojennej Europy.

W ramach Festiwalu ekonomista, menadżer oraz analityk Seweryn Szwarocki poprowadził bardzo ciekawe szkolenie pt. Strategie Sukcesu, podczas którego każdy z uczestników mógł dowiedzieć się jaką strategię rozwoju obrać, by osiągnąć tytułowy sukces.

Po całym dniu pełnym dyskusji i wystąpień, odbyło się widowisko artystyczne pt. Non Possumus. Na scenie wystąpili artyści w składzie: Agata Klimczak-Kołakowska, Damian Łukawski, Leszek Zduń i Bartłomiej Abramowicz. Występ przybliżał dokonania dwóch wielkich patriotów – papieża Jana Pawła II oraz Prymasa Tysiąclecia – Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Festiwal zakończył się oficjalnym podsumowaniem, w którym prezes Fundacji dziękował wszystkim uczestnikom, prelegentom, i osobom zaangażowanym w organizację wydarzenia.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w Festiwalu Polskiego Patriotyzmu. To wyjątkowe wydarzenie, które na długo pozostanie w naszej pamięci. Zapraszamy za rok na kolejną edycję wydarzenia!

Zachęcamy do zapoznania się z nagraniami wystąpień oraz galerią zdjęć z Festiwalu na stronie wydarzenia: www.festiwalpolskiegopatriotyzmu.pl

Jeśli spodobał Ci się wpis, udostępnij go!